Treću godinu zaredom učenici Ekonomske škole „Braća Radić“ Đakovo uključili su se u projekt UPRAVNOG ODJELA ZA ZDRAVSTVO, SOCIJALNU SKRB I HRVATSKE BRANITELJE Osječko baranjske županije „Žene u Crvenom“ – prevencija moždanog udara u žena pod sloganom #nosicrveno.
Riječ je o javnozdravstvenoj kampanji koja je pokrenuta kako bi se podigla svijest o moždanom udaru kod žena. Moždani udar u žena nedovoljno je prepoznat, nedovoljno istražen i nedovoljno liječen. Projekt se održava svake godine prvog petka u mjesecu veljači u Republici Hrvatskoj već šestu godinu, a prva kampanja „Dan crvenih haljina“, #nosicrveno, odnosno, „Go Red for Women“, pokrenuta je u SAD-u radi podizanja svjesnosti o rizicima i specifičnostima moždanog i srčanog udara kod žena.
Američko kardiološko društvo kampanju je pokrenulo 2004. godine, a Svjetska kardiološka federacija kampanju je proširila na razini svijeta. Učenici naše škole su danas odjenuli crvene majice i tako podržali inicijativu #nosicrveno koja ima za cilj potaknuti žene da se brinu o svom zdravlju, prvenstveno zdravlju srca i krvnih žila, jer je većinu tih bolesti moguće spriječiti zdravim životnim navikama. Također, svrha je potaknuti stručnjake u zdravstvu na posebnu pažnju za srčani i moždani udar kod žena, zbog njihovih razlika u odnosu na muškarce. Više o moždanom udaru, njegovoj prevenciji i specifičnim simptomima, osobito kod žena učenici su prikazali na panou u školskom holu, letcima, brošurama i objavama na društvenim mrežama.
Učenici naše škole taj su dan obilježili javnim događajem i aktivnostima tijekom cijelog tjedna. Izradili su edukativne promidžbene materijale koje su objavili na svojim društvenim mrežama i tako informirali i animirali širu javnost o ovom međunarodnom projektu. Također, kako bi obilježili dan učenici su u petak došli u crvenim majicama te i na taj način pridonijeti ovom projektu.
Na satu tjelesne i zdravstvene kulture učenici su slušali predavanje o utjecaju tjelesne aktivnosti na krvožilni sustav te sastavili i proveli anketu o poznavanju ove tematike kod učenika. Isto tako provedeno je mjerenje krvnoga tlaka, a naročito se radi na prevenciji kroz zdravu prehranu, tjelesnu aktivnost i rješavanje stresa. Učenici kroz provođenje ovoga javnog događaja u sklopu nastave implementiraju i realiziraju međupredmetne teme iz područja osobni i socijalni razvoj, poduzetništvo, primjena IKT u nastavi, zdravlje.
Uz učenike u projektu su sudjelovali članovi školskog volonterskog kluba T.E.S.A. s profesoricama Jelicom Paradžik-Lazarević, Vesnom Šimić, Anamarijom Gajger, Spomenkom Crnoja, Zrinkom Kedačić te profesorima Tomislavom Juričem, Dariom Jagodićem i Tomislavom Marijanovićem.
Tekst: Anamarija Gajger, dipl.oec. i Vesna Šimić, dipl.oec.