> Projekti  > ERASMUS+  > IBRAVE
IBRAVE

SMJERNICE ZA RAZVOJ TURIZMA ĐAKOVA

Autor: Zlata Hrženjak, 28. 11. 2015.

U projektu IBRAVE učenici Ekonomske škole pisat će o razvoju turizma u Đakovu

U sklopu Erasmus+ projekta IBRAVE u kojem sudjeluje Ekonomska škola braća Radić održao se drugi susret u Lamvigu u Danskoj na kojem su sudjelovale Vesna Šimić, dipl. eoc, koordinatorica projekta i Zlata Hrženjak, prof. sudionica u projektu.

Kako je već ranije spomenuto u projektu sudjeluje osam partnera, općine Ceuti - Španjolska, Tranemo - Švedska, Lamvig - Danska i Roeselare - Belgija; dvije srednje škole Ekonomska škola braća Radić Đakovo - Hrvatska Colegiul Economic Buzau - Rumunjska; Sveučilište iz Almerije - Španjolska i dizajnerska agencija Exesios iz Velike Britanije.

Problematika područja iz kojih dolaze svi partneri je velika depopulacija stanovništva, posebno mladih, starenje stanovništva, nedovoljna iskorištenost prirodnih potencijala, a u nekima i visoka nezaposlenost. Ovim projektom želi se potaknuti razvoj ruralnog turizma i ukazati na potrebu brendiranja mjesta u svrhu privlačenja turista u nedovoljno razvijena područja koristeći tradicionalne i netradicionalne oblike brendiranja i na taj način povećati zapošljavanje, te tako smanjiti odljev mlađeg stanovništva. Strukovno obrazovanje u tome ima nezaobilaznu ulogu.

Tijekom prve godine aktivnosti projekta temeljile su se na skeniranju sadašnje situacije u gradovima, istraživanjima o mogućnostima u gradu i regiji i ispitivanjima mišljenja građana prvenstveno mladih koji su pred donošenjem odluke o nastavku školovanja ili zapošljavanju.

Veliki postotak anketiranih srednjoškolaca iz Đakova namjerava napustiti grad bilo zbog nastavka školovanja, bilo zbog traženja posla. Ova činjenica bi trebala odgovorne potaknuti na razmišljanje. Anketirani srednjoškolci iz susjednih gradova regije ne pokazuju interes niti da posjete Đakovo kao turisti, a kamo li da se presele i planiraju svoju budućnost u ovom gradu. Razlozi koje mladi navode su male mogućnosti školovanja, zapošljavanja i napredovanja, nizak životni standard i nedostatak zanimljivih događanja, nedovoljna prometna povezanost s većim gradovima, nizak standard života i zatvorene ili zatvaranje javnih institucija. Nasuprot tome, uočava se i velik postotak nedostatka interesa mladih ljudi za bavljenje turističkim mogućnostima.
Svi prikupljeni podatci poslani su Sveučilištu u Almeriji čiji su stručnjaci za ruralni turizam izradili smjernice za izradu turističkog plana kao dijela razvojnog plana gradova partnera u projektu.
Izrada neformalnog turističkog plana za svoje gradove, za učenike Ekonomske škole braća Radić i Colegiul Economic Buzau će biti pravi izazov jer će učenici praktično primijeniti stečena teoretska znanja iz strukovnih predmeta, a posebno Osnova turizma, Osnova ekonomije, Poduzetništva, Vježbenička tvrtka, Marketing.

Prije pristupanja izradi plana Ekonomska škola braća Radić planira organizirati radionice sa svojim vanjskim partnerskim institucijama: TZ Đakovo, Državnom ergelom Đakovo, Općinom Trnava i Obiteljskim gospodarstvom Majhen iz Baranje, čiji bi predstavnici prenijeli učenicima svoja iskustva, objasnili svoje načine planiranja i tako pomogli našim učenicima u izvršenju ovog zadatka.

Termini radionica dogovarali bi se u suradnji s partnerskim institucijama.

Turistički plan koji će izraditi učenici Ekonomske škole poslužit će im za usavršavanje njihovih vještina i kompetencija primjenjujući novi oblik timskog rada, zahtijevati veću autonomnost u izradi zadataka i svakako će doprinijeti njihovoj boljoj pripremljenosti za rad.

- Dokument će biti dostavljen svim našim vanjskim partnerima na korištenje, nije obvezujući ni za kojeg partnera, ali se nadamo da će bar neku od ideja naših učenika smatrati korisnom i inovativnom, jer mladi ljudi često ugodno iznenade svojom kreativnošću i zrelošću pristupanja određenoj problematici., rekla je prof. Zlata Hrženjak.

Dokument će biti preveden na engleski i zajedno s turističkim planovima ostalih partnera u projektu uvršten u priručnik za razvoj ruralnog turizma, što će biti jedan od rezultata i intelektualnih ishoda projekta IBRAVE.

Priloženi dokumenti:
Smjernice_za_turisticki_plan.pdf (109.36 KB)