Prezentiranje naučenog

UČENJE KROZ RAD . NAJBOLJI OBLIK STRUKOVNOG OBRAZOVANJA

Autor: Zlata Hrženjak, 26. 9. 2018.

U petak uspješno završen Erasmus+ projekt „Mobility in Europe - what fantastic experience“ koji je uključivao realizaciju prakse slovačkih ucenika iz Lučenca u djakovačkim kompanijama I institucijama. Osim radnog dijelu, naši gosti su upoznali I veliki dio Hrvatske: Đakovo, Osijek, Slavonski Brod, Plitvice, Zagreb i Kopački rit.

21. rujna su učenici Obchodne Akademie Lučenec ,koji su svoju trotjednu praksu obavljali u đakovačkim kompanijama HEMCO,  ANCONA,  RAČUNOVODSTVU BELJAN te u uredima dogradonačelnika R. Francema i Ekonomske đkole Braća Radić, održali prezentacije u školi o onom što su naučili tijekom rada uz svoje mentore, pred povjerenstvom sastavljenom od njihovih mentorica iz Slovačke te naše ravnateljice Snježene Marić i koordinatorice Erasmus projekata u škole Zlate Hrženjak, s ciljem da se procijeni razina novostečenog znanja u odnosu na ishode predviđene ECVET sustavom za vrednovanje i priznavanje znanja stečenih u bilo kojoj zemlji EU čiji krajnji cilj je usklađivanje i ujednačavanje obrazovnih sadržaja u strukovnom obrazovanju na europskoj razini..

Prezentacije su pokazale da su učenici tijekom prakse bili usmjereni na praćenje određenih područja iz svog strukovnog obrazovanja, kao na pr. poslovne komunikacije, marketing tvrtke, knjiženje, kadroviranje i ljudski resursi, a ocjene bodovi povjerenstva zajedno s bodovima njihovih mentora u tvrtkama koji su ih svakodnevno pratili, preneseni su u sustav ocjenjivanja u njihovoj školi, te su učenicima uručeni i certifikati koji to potvrđuju.

polaznici su također iznijeli i svoje osobne utiske o praksi i vremenu provedenom u Hrvatskojkoji su se temeljili na novo stečenom  iskustvu, a oni su bili krajnje pozitivni i glede naučenog, povećanog samopouzdranja ali i odnosa s ljudima s kojimasu surađivali i koje su susretali u našem gradu. Sve to je potvrdilo točnost poruke iz naziva njihovog projekta, „Mobilnost u Europi – Kakvo fantastično iskustvo“

Povreatne informacije od poduzernika i njihovih mentora na praksi su također pozitivne, što potvrđuje da je učenje kroz rad i primjena teoretskih znanja, prioritetni cilj kojem hrvatski obrazovni sustav strukovnog obrazovanja treba težiti.

> Projekti  > ERASMUS+  > Mobility in Europe - what a wonderful experience