Gender Equality - from Principle to Empowerment

Od 1. rujna 2017. Ekonomska škola partner je u novom projektu programa Erasmus +, strateška partnerstva. U projektu sudjeluje pet škola iz pet europskih zemalja; Francuske, koja je nositelj projekta, Italije, Poljske, Španjolske i Hrvatske.

Ravnopravnost spolova je dugo tema u UN i EU. Ravnopravnost spolova i osnaživanje položaja žena i djevojaka su 2015. svjetski lideri usvojili kao najbitniju točku dnevnog reda Ciljeva drživog razvoja do 2030.

Iako se situacija razlikuje u pojedinim zemljama, sa sigurnošću možemo reći da seravnopravnost spolova nije još ostvarila. Primjećujemo u školama stereotipe koji se odnose na različite spolove da još uvijek utječu na stavove, izbore studija , razvoj karijere kao isudjelovanje u životu škole i javnom životu. Osim toga spolno orijentirano zlostavljanje je dio svakodnevnog života.

CILJEVI

· analizirati situaciju o ravnopravnosti spolova kod kuće i inozemstvu, te na europskoj razini

· razumjeti pitanja koja se odnose na ravnopravnost spolova

· shvatiti razloge takve situacije kako bi se moglo djelovati na razloge neravnopravnosti

· učenici i nastavnici trebaju napraviti i testirati šire  primjenjive alate

· organizirati aktivnosti kojima će se poticati ravnopravnost spolova na lokalnoj i europskoj razini

AKTIVNOSTI

· sudjelovanje u radionicama za identificiranje stanja u svakoj pojedinoj zemlji, kao i utvrđivanje stanja uuropi

· odabir loga

· sudjelovanja na nastavi u školi domaćinu

· izrada interaktivne web stranice za objavljivanje web dokumentarca

· suradničko pisanje literarnih uradaka temeljenih na povijesnim događajima

· objavljivanje uradaka u obliku eKnjige

· osmišljavanje scenarija  za dramsku ili glazbenu predstavu temeljenog na književnim djelima

· izrada mobilne aplikacije za učenike i odrasle za prijavljivanje zlostavljanja temeljenog na spolnim razlikama

· Sudjelovanje u organiziranju obilježavanja Dana borbe protiv nasilja nad ženama , 25.11.2019.

· Seminar za nastavno i nenastavno osoblje

RESULTATI & UTJECAJI

Dugoročno se može promijeniti mišljenje smanjivanjem stereotipa koji se odnose na spolne razlike i poticati na europsko će im pružiti znanje o Europi razviti osjećaj pripadanja europskoj zajednici.

Utjecati na izbor studija i zanimanja

Povećati mogućnosti zapošljavanja kod kuće i u inozemstvu.

Razviti brojne vještine među kojima građanstvo u školi , u svojoj zemlji i u Europi.

Suradnja s drugim partnerima su jezične, IKTi suradničke sposobnosti.

Omogućiti stvaranje alata/priručnika  za rješavanje zajedničkog problema u školama svih europskih zemalja koji će se moći primjenjivati lokalno ali i izvan nacionalnih granica

OPIPLJIVI REZULTATI

· Logo

· Web dokumentarac