ENTREPRENEURIAL YOUNG CITIZENS OF MODER EUROPE

PRVI SUSRET UČENIKA I NASTAVNIKA U PROJEKTU EYME, ĐAKOVO, HRVATSKA

Autor: Zlata Hrženjak, 4. 7. 2019.

Na prvom susretu projekra Entrepreneurial Young Citizens of Modern Europe sudjelovali učenici i nastavnici iz Španjolske, Poljske i Mađarske

Equal, Yet Unique

Prva Transnacionalna aktivnost učenja i poučavanja održana je u Đakovu is 18. – 23.11.2018. Sudjelovalo je 18 učenika i 6 nastavnika iz partnerskih škola (po 6 učenika i 2 nastavnika), a iz škole domaćina sudjelovalo je 18 učenika i 7 nastavnika. Naziv susreta bio je Jednaki, ipak jedinstveni, a cilj susreta je bio senzibilizirati i osvijestiti potrebu suradnje s organizacijama koje se bave i pomažu osobama smanjenih mogućnosti, te o uključivanju mladih EU građana u rad takvih organizacija. Tijekom susreta, polaznici su sudjelovali u radionicama u kojima su naučili osnovati mini kompanije čija djelatnost su usluge u lokalnoj zajednici, naučili princip rada mini kompanija, osvijestili posjedovanje potrebnih poduzetničkih vještina za vođenje kompanije, ali i u svakodnevnom životu. U izvanučioničkom obliku radionica, sudionici su posjetili i sudjelovali u aktivnostima u Centru za pomoć starijim osobama Amadea koji djeluje pri Samostanu sestara Milosrdnica u Đakovu, udruzi za pomoć osobama s posebnim potrebama Neven, u OŠ Vladimir Nazor , Đakovo tijekom nastave Tehničkog odgoja za skupinu učenika sa smanjenim mogućnostima. Uz ove radionice, polaznici su sudjelovali i u interkulturalnim radionicama tijekom kojih su se upoznali s kulturom i tradicijom Hrvatske , saznali su osnovne informacije o glagoljici, prvom hrvatskom pismu i izrađivali straničnike na kojima su ispisivali odabrane riječi glagoljicom, a u Gradskoj knjižnici izrađivali su ukrasne detalje sa slavonskih narodnih nošnji kao suvenire koje su ponijeli sa sobom. Budući da se tijekom zadnjeg susreta predviđa održavanje sajma mini kompanija i proizvoda koje će učenici samo izraditi i ponuditi na humanitarnoj prodaji u Malagi, polaznici su sudjelovali i u kreativnoj radionici izrade Božićnih ukrasa. Tijekom jednodnevnog izleta, polaznici su posjetili rodnu kuću Ivana Kozarca u Vinkovcima, Tvrđu u Osijeku i Spomendom Dragutina Tadijanovića u Slavonskom Brodu, te sudjelovali i u debati s hrvatskim Europarlamentarcima koja se istog dana održavala u Slavonskom Brodu.

> Projekti  > ERASMUS+  > ENTREPRENEURIAL YOUNG CITIZENS OF MODERN EUROPE