IZVAN STEREOTIPA - ŽENE NA TRŽIŠTU RADA

Susret sudionika u Poljskoj

Autor: Zlata Hrženjak, 2. 9. 2017.

U tjednu kad se Ekonomska škola braća Radić opraštala od svojih maturanata, učenici 3E1 i 3E2 Paola Ančić, Ante Banović, Ana Barišić, Marin Bipković, Matej Blažević, Ivan Hrehorović, Marina Milošević i Nina Vidović s profesoricama Bernardicom Šušak i Zlatom Hrženjak boravili su u Bialystoku u Poljskom i sudjelovali u aktivnostima projekta „Izvan stereotipa – žene na tržištu rada“ programa Erasmus+, KA1, mobilnost mladih; zajedno s učenicima ekonomske škole TES „Roberto Valturi“ i domaćinima, studenticama Instituta za ženske studije iz Bialystoka i učenicima Gimnazije br 1, Ivana Pavla II iz Sokolke.

U pripremnoj fazi projekta prije mobilnosti učenici su sudjelovali u nizu predavanja i radionica organiziranih u prostorijama škole tijekom kojih su sudjelovali sa ženama različitih zanimanja koja se razlikuju od stereotipa stvorenih u našem društvu o ulozi i sposobnosti žena. Gošće tih radionica su bile Novinarka Glasa Slavonije m. Muškić, S. Marić, ravnateljica Ekonomske škole braća Radić, R. Leko, vlasnica prodavaonice cipela, T. Majstorović, vlasnica obrta za proizvodnju kolača, te J. Beljan i M. Živković, vlasnice knjigovodstvenih servisa. Sve one su pričale o svojim iskustvima , prednostima i nedostatcima s kojima su se susretale kao žene u svojim zanimanjima.

Važan zadatak učenika je bio i priprema prezentacija o poznatim ženama u hrvatskoj povijesti, tijekom kojih su se upoznali sa životom i djelima I.B. Mažuranić, M.J. Zagorke, D. Pejačević, S. Raškaj koje su svoja djela ostavljala anonimna, potpisivale pseudonimima ili na način da nije bilo moguće prepoznati da su žene  ako su željele da budu objavljena ili izvedena. Uz gore navedene umjetnice, predstavili su još i svjetski poznatu opernu divu M. Trninu, primabalerinu M. Čorak te naše suvremenice J. Kostelić i K.G. Kitarović.

No značajnu ulogu žena našli su i u našoj lokalnoj baštini, u legendi o hrabrim ženama iz Gorjana koje su oslobodile svoje muškarce od Turaka.

Pokazavši svoje prezentacije, učenici su u mješovitim skupinama uspoređivali stereotipe u tri zemlje sudionice, pronalazili sličnosti i razlike u poimanju sposobnosti žena za obavljanje pojedinih poslova, te utvrđivali načine kako ih se u pojedinoj sredini prevladava ili bi ih se trebalo prevladati.

Tijekom boravka u Poljskoj učenici su zajedno pripremali pitanja s predstavnicom vlasti u Podlaskom vojvodstvu, Alicjom Rysiejko, ravnateljicom Gimnazije br.1 Ivana Pavla II, te predstavnicom poglavarstva grada Sokolke, a na kraju intervjua naš učenik Ante Banović je za lokalne medije iznio svoje dojmove o sudjelovanju u projektu.

Program aktivnosti obuhvaćao je i cjelodnevni izlet na agroturističko gospodarstvo „Mlinareczka“ gdje su razgovarali s vlasnicom imanja o poslu koji onavodi, ali su isto tako imali prilike i sami sudjelovati u pripremi kruha na traicionalan i ekološki način.

REZULTATI AKTIVNOSTI U POLJSKOJ

• Hrabre žene Gorjana – film , legenda o gorjanskim ljeljama
  • Prezentacije – poznate žene Hrvatske u umjetnosti, sportu i svakodnevnom životu (I.B.Mažuranić, D. Pejačević, S Raškaj, M. Trnina, M. Čorak, M.J. Zagorka, J. Kostelić, K.G. Kitarović)
  • Stereotipi u različitim nacionalnostima
  • Izrada poslovnog plana na primjeru organiziranja turističkog putovanja za 20 osoba u trajanju od tjedan dana. Polazište, odredište, način putovanja, zanimljivosti i izleti po izboru, potrbno je predvidjeti ukupne troškove
  • Intervjui s lokalnom političarkom pokrajine Podlasi, ravnateljicom gimanzije I.Pavla II u Sokolki, teslužbenicom  u gradskoj upravi.
  • Cjelodnevni boravak na seoskom gospodarstvu kojeg vodi žena, pripremanje i pečenje kruha na tradicionalan način, izrada plakata s nacionalnim jelima za 5 obroka dnevno,(nacionalni timovi)
  • Izrada plakata s kulturnim i tradicijskim obilježjima svoje zemlje po kojima je prepoznatljiva u Europi i šire (nacionalni timovi)
  • PPT o boravku u Bialystoku i Sokolki (mješovite skupine)
  • Dva dokumentarna filma o aktivnostima tijekom mobilnosti (Poljski tim)