Izvanučionička (terenska) nastava u okviru projekta Vukovar –grad heroj!

Autor: Nataša Šantić, 18. 11. 2017.

Dana 14. studenoga 2017., učenici 4. Pt i 4. K2 razreda sudjelovali su u izvanučioničkoj nastavi Vukovar-Šarengrad-Vinkovci. Voditeljica projekta Vukovar – grad Heroj je vjeroučiteljica Nataša Šantić. Sudjelovale su i razrednice navedenih razreda: Stana Mihalj i Sanja Vargić, kao i predmetne nastavnice: Marija Soldo, Gizela Sabolski, Ana Kovačević i Bernardica Šušak.

U Vukovaru su obišli memorijalna mjesta kako bi  na terenu naučili o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar.

Prvo mjesto posjeta bila je Vukovarska bolnica, iz koje su odvedeni ranjenici koji su kasnije mučeni i smaknuti na Ovčari. Nakon toga uputili smo se na Trpinjsku cestu u Borovom naselju, poznatiju kao  Groblje tenkova i Spomen dom hrvatskih  branitelja. Nakon toga posjetili smo Luku Vukovar, međunarodnu riječnu luku te se upoznali s radom luke. Potom smo stigli do centra grada Vukovara, prošetali Trgom dr. Franje Tuđmana, prešli preko mosta Jean Michela Nicoliera te zapalili svijeću kod Križa na ušću Vuke u Dunav koji je podignut 1998. u čast i slavu svim poginulima za slobodu Hrvatske. Jedan je od najljepših spomenika stradalima  u hrvatskom Domovinskom ratu, težak oko 40 tona, a visok čak 9,5 metara, napravljen od dvije vrste kamena: bračkoga i pazinskoga, uklesani su stihovi na glagoljici "Navik on živi ki zgine pošteno". Autor  spomenika je Šime Vidulin iz Červara kod Rovinja.

Sljedeće mjesto posjeta bio je Memorijalni centar Domovinskoga rata Vukovar. Stručni vodič upoznao je sve sudionike s Bitkom za Vukovar.  Slijedilo razgledavanje oružja i vozila koja su korištena u Domovinskom ratu. Sve sudionike posebice je šokirao podrum u kojem je vjerodostojno prikazano kako su izgledali zloglasni srbijanski logori, Stajićevo i Begejci. Mogao su osjetiti užas i vidjeti u kakvim su neljudskim uvjetima držali zarobljene ljude.

Iz Memorijalnoga centra autobusom su se dovezli do Memorijalnoga groblja, kod spomenika smo zapalili svijeću i pomolili se za sve žrtve stradale u Domovinskom ratu. Poslije Memorijalnog groblja uputili smo se prema Ovčari. Posjetili smo Spomen dom Ovčaru kao i  samo stratište gdje su u zajedničku jamu (masovnu grobnicu) bačeni ranjenici iz bolnice.

Nakon toga krenuli smo put Šarengrada u kojem smo posjetili Zajednicu Cenacolo gdje su učenici slušali teške životne priče nekoliko  članova Zajednice. Put nas je dalje vodio prema Vinkovcima, starom baroknom gradu, rodnom mjestu brojnih poznatih osoba (Josip Runjanin, Josip i Ivan Kozarac, itd.). Nakon razgledavanja i slobodnog vremena uputili smo se prema Đakovu. Tijekom vožnje organiziran je kviz znanja za sve učenike, a predstavnici razreda odgovarali su pred komisijom. Oba predstavnika dobila su utješne nagrade, bez obzira na zavidnoznanje koji su pokazali tijekom kviza znanja. Sretno smo stigli u Đakovo. Učenici su izrazili pozitivne dojmove koje možete pročitati u daljnjem tekstu.

Učeničke dojmove možete pročitati na ovom linku.

Priloženi dokumenti:
4._K2.jpg (105.37 KB)