VOLONTERSKA NAGRADA URUČENA UČENICIMA NAŠE ŠKOLE

Autor: Anamarija Gajger, 8. 12. 2017.

Volonterski centar Osijek 2006. godine započeo je dodjelu godišnjih volonterskih nagrada s ciljem afirmacije volonterstva kao poželjne društvene vrijednosti kroz vrednovanje doprinosa pojedinaca i organizacija koje djeluju za opće dobro.

Dana 05. prosinca 2017. godine u Muzeju Slavonije u Osijeku upriličena je svečana dodjela volonterskih nagrada u povodu obilježavanja Međunarodnog dana volontera.

Nagrade su dodijeljene pojedincima i organizacijama koji su svojim djelovanjem pokazali najbolje primjere volontiranja u zajednici.

Dugi niz godina naša škola uključena je u razne humanitarne, pa time i volonterske aktivnosti za što je dobila nagradu za doprinos razvoju volontiranja u obrazovanju.

Tri školska projekta su za Udrugu sv. Vinka koja brine o potrebitima našega grada i prigradskih naselja, a to su: Piramida kojim prikupljamo trajne prehrambene namirnice; Igračka za sve kojom prikupljamo dječje igračke i Djed božićnjak  kojim za božićne blagdane prikupljamo slatkiše, pišemo poruke prigodnog karaktera te sudjelujemo u podjeli tih paketa potrebitima našega grada. Idemo u posjet najstarijima građanima našega grada, a to je posjet Centru Amadea  i  Domu za starije i nemoćne gdje povezujemo sadržaje nastavnih predmeta konkretno Vježbeničke tvrtke i Strukovnih vježbi sa sadržajima građanskog odgoja.

Naši učenici sudjeluju u akcijama Hrvatskog Crvenog križa pod nazivom Solidarnost na djelu. Naša škola uključena je i u međunarodni projekt Marijini obroci i Unicefov projekt Škole za Afriku gdje simboličnim iznosima prikupljamo sredstva i odgajamo učenike da žive u multikulturalnom svijetu poštujući različitosti.

Projekt koji smo nominirali za dobivanje volonterske nagrade u kategoriji doprinos razvoju volontiranja u obrazovanju je projekt ZELENI VAL za razdoblje od  15. travnja 2014. do 31. kolovoza 2017. kojim prikupljamo plastične čepove za Društvo multipleskleroze Primorsko-goranske županije u Rijeci. To je projekt koji je pokrenuo cijelo Đakovo, a ne samo naše učenike.

Prije same dodjele nagrada pušten je kratki video koji je snimila Udruga "Hedgehog Perfections" o svim volonterskim aktivnostima koje se provode u školi.

Svrha je razvijanje svijesti kod učenika o značenju i vrijednostima volontiranja, kako za gospodarstvo tako i za društvo općenito – volontiranje ne obogaćuje samo pojedinca, već je i vrijedan izraz civilnog angažmana koji značajno doprinosi društvu.

Želimo pomoći učenicima u  povećanju aktivnosti promicanja ljudskih vrijednosti i solidarnosti u društvu te ih potaknuti na društveno odgovorno ponašanje.

Osnovni cilj provođenja humanitarnih, volonterskih aktivnosti i projekata ogleda se u razvoju osjećaja solidarnosti i empatije prema onima kojima je pomoć potrebna, empatije srednjoškolaca prema ljudima starije životne dobi, razvoj poduzetnosti  i inovativnosti kod učenika da ako uoče probleme i oni mogu poduzeti određene radnje u svrhu ostvarenja dobrobiti za sve.

Anamarija Gajger, dipl.oec.

Priloženi dokumenti:
Dobitnici_volonterske_nagrade_2017._Ekonomska_skola_Braca_Radic__akovo.MP4.mp4 (26.63 MB)
IMG_5721.jpg (296.56 KB)
IMG_5728.jpg (212.94 KB)