TERENSKA NASTAVA Vukovar - Šarengrad - Vinkovci

Autor: Ante Jurić, 3. 4. 2017.

Učenici 3.Pr i 4.Pt razreda 14.3.2017. zajedno su sa svojim razrednicima i profesorima obišli Vukovar, Šarengrad i Vinkovce. Voditeljica i organizatorica terenske nastave bila je vjeroučiteljica Nataša Šantić, u pratnji profesora Ane Birovljević, Mirele Fekete i Ante Jurića .

VUKOVARSKA BOLNICA

Prvo odredište bila nam je nezaobilazna vukovarska bolnica. Za vrijeme Domovinskog rata u bolničkom podrumu bili su smješteni ranjenici, trudnice, djeca. Svakoga dana na bolnicu su  padale brojne granate, a među njima bila je i tzv. krmača od 250 kg, koja je probila krov i pet etaža bolnice, upala u podrum i pala među noge pacijentu srpske nacionalnosti. Projektil nije eksplodirao niti ga je ozlijedio. Liječnici i ostalo medicinsko osoblje danonoćno su radili, bez dovoljno lijekova, sanitetskog i ostalog materijala, struje, hrane i vode.

SPOMEN DOM HRVATSKIH BRANITELJA NA TRPINSKOJ CESTI

Na Trpinjskoj cesti u Vukovaru uništeno je tridesetak tenkova i oklopnih vozila JNA, a našu je vojsku predvodio legendarni heroj Blago Zadro. To mjesto danas nazivamo groblje tenkova.

KRIŽ NA UŠĆU VUKE U DUNAV

Nakon bolnice i spomen doma uputili smo se prema središtu grada te obišli Križ na ušću Vuke u Dunav. Na križu je uklesano "Navik on živi ki zgine pošteno", a autor  spomenika je Šime Vidulin iz Červara kod Rovinja.

MEMORIJALNI CENTAR DOMOVINSKOG RATA - VOJARNA 204. VB

Slijedio je posjet Vojarni 204., gdje smo uz stručno vodstvo bojnika Franje Čanakija puno naučili o okupaciji Vukovara i teškim danima koje su Vukovarci proživljavali.

VODOTORANJ

Nakratko smo se zaustavili pred vukovarskim vodotornjem koji simbol je stradanja i otpora grada. Visok je 50 metara. Godine 1991. vodotoranj su, tijekom bitke za Vukovar, teško oštetile srpske snage. Bio je pogođen s više od 600 neprijateljskih projektila.

MEMORIJALNO GROBLJE ŽRTAVA IZ  DOMOVINSKOG RATA

Ovo je najveća masovna grobnica u Europi nakon II. svjetskog rata koja se nalazi se na istočnom prilazu Vukovaru. Ekshumirano je 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva. U središnjem dijelu groblja, 5. kolovoza 2000. g. postavljen je spomenik čiji je autor gđa. Đurđa Ostoja. Spomenik je rađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u sredini je zračni križ i vječni plamen.

SPOMEN DOM I MASOVNA GROBNICA OVČARA

Ovčara, odnosno pokolj u Vukovaru, bio je ratni zločin kojeg su počinili pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi u noći s 20. na 21. studenoga 1991. godine tijekom srpske okupacije Vukovara kada je ubijeno između 255 i 264 civila i vojnika, većinom Hrvata, koji su, dok su još uglavnom tada bili pacijenti, deportirani iz vukovarske bolnice, odvezeni u logor te potom smaknuti u divljini. To je najveći pojedinačni pokolj Domovinskog rata.

ZAJEDNICA CENACOLO I CRKVA SV. PETRA I PAVLA, ŠARENGRAD

Obišli smo i zajednicu Cenacolo, mjesto koje je mnogim momcima promijenilo način života. Nalazi se u istočnom dijelu Hrvatske, u mjestu Šarengrad. Trenutno u zajednici ima 14 momaka, a dvojica od njih su nam imali priliku ispričati o životu prije zajednice i problemima koje su proživljavali. Kroz zajednicu je prošlo preko 500 momaka iz mnogih europskih zemalja: Hrvatske, BiH, Poljske, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Srbije… Najčešći problemi su ovisnosti o drogi, alkoholu, kocki.

VINKOVCI

Kraj naše terenske nastave završio je u Vinkovcima, gdje smo imali slobodno vrijeme. Vinkovci su barokni grad u kojemu su rođeni naši pisci Josip i Ivan Kozarac te poznati  skladatelj Josip Runjanin. Nakon Vinkovaca i uspješne terenske nastave u dobrom raspoloženju vratili smo se u Đakovo.

Napisale: Tihana Pinter i Katarina Filaković, 3. Pr