OSVRT NA TRIBINU GORANA MILIĆA: USPJEH JE BITI PRVI I RAZLIČIT

Autor: Danica Crnov, 9. 12. 2016.

Ekonomska škola Braća Radić, Đakovo, nastavlja s edukativno-kreativnim projektom BB, Biti bolji – Be better, koji je usmjeren na mlade i poduzetništvo. Projekt je pokrenuo časopis  Poduzetnik čiji je urednik gospodin Vladimir Mihajlović, a partner u projektu je đakovački Centar za razvoj i prosperitet.

U četvrtak su, 1. prosinca 2016. godine, s početkom u 12 sati, učenici trećih i četvrtih razreda đakovačkih srednjih škola, u dvorani DVD-a, nazočili gostovanju poznatog i neponovljivog novinara i nekadašnjeg urednika Dnevnika HRT-a Gorana Milića.

Goran Milić poznati je putopisni novinar i nekadašnji urednik Dnevnika HRT-a koji danas radi u Sarajevu kao direktor vijesti i programa Al Jazeere Balkans. Tijekom dvosatnoga predavanja Goran je odgovarao na pitanja koja su mu unaprijed postavili učenici i profesori, a  kako navodi, za njega su bila pun pogodak jer su obuhvatila njegov cjeloživotni rad dok je ujedno i pohvalio maštovitost istih.

O predavanju Gorana Milića naše učenice Marija Sabo, Anita Sabolski i Josipa Špiljak rekle su:

Govorio je o situaciji u Hrvatskoj, možemo li radom i znanjem uspjeti, uspoređivao je našu državu s ostalima, govorio je o standardu života te je napomenuo da je Hrvatska dvadeseta po kvaliteti života. Podijelio je s nama neka svoja iskustva o načinu života ljudi u zemljama koje je obišao, a po njegovom sjećanju bilo ih je približno 80. Ispričao nam je koja mu je bila motivacija prepustiti se poslu novinara te koje prednosti i nedostatke taj posao donosi.

Iz njegovog smo predavanja zaključili da je vrlo osviješten čovjek i bez dlake na jeziku. Kroz  život je stekao puno znanja i iskustva te nam je na zanimljiv način prenio informacije o Hrvatskoj i drugim zemljama. Po kvaliteti života i gastronomiji puno smo bolji od drugih, no najveći problem je masovno iseljavanje jer mladi odlaze i prije nego što pokušaju uspjeti u Hrvatskoj.

Kako bi nas malo nasmijao, odgovorio je na učeničko pitanje: „Volite li jesti burek?“ Rekao je da voli samo sirnicu te istaknuo kako se u životu valja isticati u mnoštvu, kao što se i taj učenik istaknuo šaljivim pitanjem.

Učenica Katarina Šijaković reklaje:

„Bila sam iznenađena suradnjom gospodina Milića zbog toga što smo zaista mogli čuti ono što nas je zanimalo i dobili smo odgovore na naša pitanja.

Kao mlade osobe, dojmilo na se to što smo imali priliku čuti dio iskustava gospodina Milića te smo dobili pogled na ono što se događa iza TV-ekrana i novinskog lista. Mogu reći da smo postali svjesniji stvari koje se događaju oko nas.

Učenici Ivan Carević i Perica Barić doživjeli su predavanje na sljedeći način:

Predavanje Gorana Milića bilo je izuzetno dobro te nas je ugodno iznenadilo. Počevši od njegove osobnosti, karizme i načina na koji je interpretirao samo izlaganje, ostali smo zapanjeni. Bio je izuzetno jasan te svima razumljiv. Koristio je jednostavne izraze te na taj način uspio pridobiti veliku većinu publike.

Goran Milić je slušateljima i nama samima kao mlađim generacijama htio proširiti vidike te je na taj način unio dozu motivacije u onom što radimo ili što ćemo raditi. Kako on sam tvrdi, „Nije bitno kako si počeo, već gdje ćeš završiti“.

Predavanju je prisustvovalo više od 300 posjetitelja, pretežno učenika iz sve tri srednje škole našega grada te nastavnici i sugrađani.

Projektni tim, u kojemu su profesorice Marija Milanović, Spomenka Crnoja, Anamarija Gajger, Darinka Rechner i Bernardica Šušak, zahvaljuje se pokroviteljima ovoga iznimnoga događaja, a to su Grad Đakovo, Radio Đakovo i DVD Đakovo koje nam je velikodušno ustupilo svoj prostor.

Spomenka Crnoja