STUDIJSKI POSJET NASTAVNIKA ŠKOLE LYCEE YSER REIMS HRVATSKIM POSLODAVCIMA I EKONOMSKIM ŠKOLAMA

Autor: Ante Jurić, 13. 10. 2021.

8. listopada u Đakovu je boravilo 5 nastavnika iz francuske škole Lycée Yser Reims u okviru Erasmus+ projekta B.E.E.U.R.O.P.E.

Cilj projekta je promicanje i implementacija inkluzije, jednakih mogućnosti za sve, obrazovanje i zapošljavanje osoba s invaliditetom i smanjenih mogućnosti i posebno smanjenje broja učenika koji rano napuštaju redovni proces školovanja zbog smanjenih mogućnosti učenja. Projekt također predviđa uključivanje većeg broja učenika završnih razreda trgovačkog i komercijalnog smjera u realizaciju prakse u europskim zemljama kako bi ih se što bolje pripremilo za europsko tržište rada.

Tijekom svojih posjeta,nastavnici su razmjenjivati iskustva i usporedili školske sustave u školama koje obrazuju slične profile (ekonomija,komercijalni poslovi, prodaja i trgovina), i nastojali pronaći zajednička rješenja za spomenute probleme učenika i mladih osoba diljem Europe.

Nastavnici su također izrazili želju posjetiti neka hrvatska poduzeća kako bi u razgovoru s poslodavcima stekli uvid u potrebne kompetencije budućih radnika, te strukovno obrazovanje uz profesionalna znanja temeljili na razvijanju i stjecanju temeljnih vještina i kompetencija potrebnih za tržište rada, a ujedno rasteretili učenike u procesu obrazovanja reduciranjem nepotrebnog faktografskog znanja motivirali ih za završetak strukovnog obrazovanja uključujući ih što više u praktični dio obrazovanja.

U tu svrhu dogovorena je suradnja s tvrtkama HEMCO d.o.o i ANCONA GRUPA d.o.o. koji su pokazali susretljivost i u petak ujutro primili francuske nastavnike u svojim prostorijama, upoznali ih s poslovanjem svojih poduzeća i potrebnim znanjima, vještinama i kompetencijama svojih zaposlenika.

U poslijepodnevnim satima, gosti su posjetiti Ekonomski školu Braća Radić, razgovarali s rukovodstvom škole o ciljevima kojima se njihov projekt bavi, te nazočili nastavi strukovnih predmeta , engleskog jezika i radu školske knjižnice. Francuski nastavnici također imali intervju na istu temu na Radio Đakovu.

Ovaj događaj je još jednom pokazao dobru suradnju đakovačkih poslodavaca, Ekonomske škole Braća Radi I EuroCompetenta – obrta za usluge u obrazovanju, kulturi I intelektualne usluge koji svojim aktivnostima pruža nastavnicima mogućnost stručnog usavršavanja na međunarodnoj razini, ali I povezujući strukovne škole I pružajući im mogućnost suradnje, te posredujući između europskih škola I hrvatskih poslodavaca omogućavajući realizaciju međunarodne prakse, svakako doprinose razvoju I modernizaciji strukovnog obrazovanja

Francuski nastavnici će u subotu nastaviti svoje studijsko putovanje, i 12.10 posjetiti Trgovačku i ekonomsku školu u Dubrovniku s kojom je također dogovorena slična suradnja i svoj studijski posjet Hrvatskoj završiti 14.10.

Nadamo se da će ovaj kratki posjet uraditi nekom novom suradnjom u bliskoj budućnosti, ali isto tako da neće ostati jedini takve vrste u našem gradu.