SUSRET UČENIKA I PROFESORA U PROGRAMU ERASMUS +: Entrepreneurial young citizens of modern Europe

Autor: Danica Crnov, 19. 11. 2018.

U našoj se školi od 19. – 23. studenoga 2018. održava  susret učenika i profesora u programu Erasmus +.

U projektu  sudjeluju IES Pablo Picasso iz Malage i Španjolska kao koordinacijska institucija, Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum  Szent István Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiuma iz Budimpešte, Zespol Szkol – III Liceum Ogolnosztalcace im.dr. Wl. Bieganskiego iz Czestochowa u Poljskoj te naša škola.

Tijekom dvije godine navedene će škole razmjenjivati primjere dobre prakse za promicanje društvene inkluzije razvijajući ključne kompetencije: građanstvo i poduzetništvo. Obje su neposredno povezane s društvenom inkluzijom. Prva kao sredstvo poticanja učeničkoga osjećaja pripadnosti,  lokalnoj  i široj Europskoj zajednici, a druga za isticanje njihovoga osjećaja vrijednosti i korisnosti.

Društvena inkluzija sve više postaje važna potreba u današnjoj stvarnosti. Promatramo probleme radikalizma, nezaposlenosti, imigracije i nezadovoljstva u Europi, koji dotiče svaku europsku zemlju. Da bi se moderna Europa širila, potrebno je jačati međunarodnu suradnju i pronaći načine za bolje promicanje građanstva i europskih vrijednosti koje potiču društvenu inkluziju.

Dan smo započeli posjetom Gradu Đakovu i gradonačelniku,  a poslije podne započeli s planiranim aktivnostima u našoj školi.