Jesenski sajam u Osnovnoj školi Budrovci

Autor: Ana Birovljević, 17. 10. 2018.

Prošle školske godine (2017./2018.) počela je suradnja između Ekonomske škole Braća Radić Đakovo i Osnovne škole Budrovci. Osnovna škola Budrovci ima status poduzetničke škole čiji je cilj razvijati kod učenika poduzetničke kompetencije definirane na razini Europske unije. Suradnja se ostvaruje u okviru projekta pod nazivom Europska poduzetnička škola kojim uspostavljamo suradnju vježbeničkih tvrtki naše škole s malim tvrtkama u Osnovnoj školi Budrovci.

Za potrebe Jesenskog sajma, koji se održao 16. listopada 2018., svaki razredni odjel OŠ Budrovci  formirao je svoju razrednu malu tvrtku kojoj je nadjenuo maštovit naziv (Cvrčak i mrav, Bakini kolači, Zdravoljupci, Okus jeseni, Kukuruzići, i drugo) te nacrtao svoj logotip. Učenici su osmislili izgled štandova, promotivne materijale, pripremali su se za prodajni razgovor, ispis računa i usluživanje kupaca. Na sajmu je sudjelovalo 12 učenika Ekonomske škole, odigravši ulogu mentora učenicima malih tvrtki te ih usmjeravali u „poslovanju“ i komunikaciji s kupcima.

Kao i do sada, sajam je prošao u veseloj i radnoj atmosferi učenika i nastavnika koji su se marljivo za to pripremali. Jesen, kao tema sajma, pruža bezbroj mogućnosti prikazivanja i izrade tradicionalnih i ukusnih sezonskih proizvoda, kao što su kompoti, ušećerene jabuke, proizvodi od orašastih plodova i žitarica. Ove godine ponuda je bila raznolika, kvalitetna i estetski vrlo primamljiva. Trud koji su učenici i nastavnici uložili u pripremanje sajma bio je vidljiv na svakom koraku i u mnoštvu detalja koji ni jednog posjetitelja nisu mogli ostaviti ravnodušnim.

Osim toga, sudjelovanjem na sajmu, učenici su dobili prigodu pokazati svoju originalnost, kreativnost te umijeće komuniciranja i pregovaranja. Bio je to korak kojim su učenici stekli male, ali značajne vještine u upravljanju osobnim financijama i novcem općenito.

Broj posjetitelja dovoljno govori o tome koliko je tradicija održavanja Jesenskog sajma važna za Budrovce, školu, učenike, nastavnike, ali i roditelje koji su aktivno uključeni u sve sajamske aktivnosti.

Sajam je bio natjecateljskog karaktera, a članovi povjerenstva koji su ocjenjivali tvrtke bili su: Spomenka Crnoja, dipl.oec., Tomislav Jurič, mag.oec. i Anamarija Gajger, dipl.oec. Prvo mjesto osvojile su dvije tvrtke, Cvrčak i mrav (1. i 3. razred) i Bakini kolači (4. razred); drugoplasirani su bili Zdravoljupci (2. razred), a treće mjesto zauzeli su Medeni kolači (1. razred).

Izuzetno smo ponosni na suradnju naših škola i učenika koji međusobno razmjenjuju i prenose iskustva i poduzetničke vještine jedni drugima. Nadamo se da će se ta suradnja i nastaviti jer smo rijetki, a možda čak i jedini u RH, koji ostvaruju suradnju na ovakav način.

Pročitajte što o Sajmu kažu naši učenici…

Mia Drenjančević, 4. E1: “Na sajmu mi se svidjelo sve. Organiziranost škole i djece koja su prodavala proizvode, njihovo znanje i vještine kojima raspolažu tako mali te sam sajam i njegov cilj, a to je da djeca već od malih nogu imaju priliku susresti se s prodajom, sajamskim poslovanjem i naučiti vještine uspješnog poduzetnika.”

Emanuela Čudina, 4. K1: “Najviše mi se svidjela organiziranost jedne male škole, kao i učenika te njihovih roditelja. Sviđa mi se što se učenike od najnižih razreda uči prodaji, takav pristup ih sve međusobno povezuje i uči timskom radu. Drago mi je što sam sudjelovala u ovakvom načinu poučavanja i druženja, preporučila bih to svima.”

Lorena Vuk, 4. K1: “ Iznimno mi je drago što sam imala priliku sudjelovati na Sajmu, fascinirao me je način na koji njihovi nastavnici poučavaju učenike i od malih nogu pripremaju za daljnji život. Bilo je ovo jedno predivno iskustvo koje je i mene obogatilo.”

Toni Sabo, 4. K2: “Bilo je super, djeca su se potrudila i napravila odličan posao. Od dekoracije do same prodaje i proizvoda, sve je bilo super i nevjerojatno je da su djeca uspjela unijeti toliku dozu kreativnosti. Meni kao mentoru osnovnoškolcima svidjelo se što sam se po prvi puta našao u situaciji da i ja svoja znanja mogu nekome prenijeti.”

Lea Tot, 4. E1: “Sudjelovanje na Jesenskom sajmu u Osnovnoj školi Budrovci bilo je pravo oduševljenje. Organizacija je jako dobro napravlejna, djeca su naučila kako voditi prodajni razgovor, pisati račune, ali sve je trajalo jako kratko jer su djeca bila odlični prodavači.”

Martina Medved, 4. K2: “Najviše mi se svidjelo to što su sajam organizirali učenici, naravno uz pomoć roditelja i učitelja. Za štandom sam bila s učenicima 7. razreda. S učenicima smo već prije izvježbali prodajni razgovor i kako prezentirati, ali ipak sam im malo morala pomoći oko ispisa računa.”

Spomenka Crnoja i Anamarija Gajger